Wrestling at the 1998 Asian Games – Men's Greco-Roman 76 kg
Men's Greco-Roman 76 kg at the 1998 Asian Games | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Thammasat Gymnasium 1 | |||||||||
Dates | 12–13 December 1998 | |||||||||
Competitors | 10 from 10 nations | |||||||||
Medalists | ||||||||||
| ||||||||||
← 1994 2002 → |
- v
- t
- e
The men's Greco-Roman 76 kilograms wrestling competition at the 1998 Asian Games in Bangkok was held on 12 December and 13 December at the Thammasat Gymnasium 1.
The gold and silver medalists were determined by the final match of the main single-elimination bracket. The losers advanced to the repechage. These matches determined the bronze medalist for the event.
Schedule
All times are Indochina Time (UTC+07:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Saturday, 12 December 1998 | 09:00 | Round 1 |
16:00 | Round 2 | |
Round 3 | ||
Sunday, 13 December 1998 | 09:00 | Round 4 |
16:00 | Finals |
Results
Round 1
Score | CP | ||
---|---|---|---|
1/8 finals | |||
Mohammad Al-Ken (SYR) | 1–11 | Yury Vitt (UZB) | 1–4 SP |
Bakhtiyar Baiseitov (KAZ) | 4–0 | Mehdi Rahimi (IRI) | 3–0 PO |
Kim Jung-sub (KOR) | 10–0 | Mẫn Bá Xuân (VIE) | 4–0 ST |
Noureddine El-Habeche (LIB) | 0–4 Fall | Takamitsu Katayama (JPN) | 0–4 TO |
Sombat Tana (THA) | 0–11 | Bisolt Dezeev (KGZ) | 0–4 ST |
Round 2
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Quarterfinals | |||
Yury Vitt (UZB) | 0–4 Fall | Bakhtiyar Baiseitov (KAZ) | 0–4 TO |
Kim Jung-sub (KOR) | Bye | ||
Takamitsu Katayama (JPN) | Bye | ||
Bisolt Dezeev (KGZ) | Bye | ||
Repechage | |||
Mohammad Al-Ken (SYR) | 11–3 | Mehdi Rahimi (IRI) | 3–1 PP |
Mẫn Bá Xuân (VIE) | 15–7 | Noureddine El-Habeche (LIB) | 3–1 PP |
Sombat Tana (THA) | Bye |
Round 3
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Semifinals | |||
Bakhtiyar Baiseitov (KAZ) | 3–0 | Kim Jung-sub (KOR) | 3–0 PO |
Takamitsu Katayama (JPN) | 10–0 | Bisolt Dezeev (KGZ) | 4–0 ST |
Repechage | |||
Sombat Tana (THA) | 0–12 | Mohammad Al-Ken (SYR) | 0–4 ST |
Mẫn Bá Xuân (VIE) | 0–4 Fall | Yury Vitt (UZB) | 0–4 TO |
Round 4
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Repechage | |||
Kim Jung-sub (KOR) | 2–0 | Mohammad Al-Ken (SYR) | 3–0 PO |
Yury Vitt (UZB) | 0–5 | Bisolt Dezeev (KGZ) | 0–3 PO |
Finals
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Bronze medal match | |||
Kim Jung-sub (KOR) | 11–1 | Bisolt Dezeev (KGZ) | 4–1 SP |
Gold medal match | |||
Bakhtiyar Baiseitov (KAZ) | 5–4 | Takamitsu Katayama (JPN) | 3–1 PP |
Final standing
Rank | Athlete |
---|---|
Bakhtiyar Baiseitov (KAZ) | |
Takamitsu Katayama (JPN) | |
Kim Jung-sub (KOR) | |
4 | Bisolt Dezeev (KGZ) |
5 | Mohammad Al-Ken (SYR) |
6 | Yury Vitt (UZB) |
7 | Mẫn Bá Xuân (VIE) |
8 | Sombat Tana (THA) |
9 | Noureddine El-Habeche (LIB) |
10 | Mehdi Rahimi (IRI) |
References
- Results
- UWW Database