Taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut 1993
Vuoden 1993 taitoluistelun Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin Helsingissä, Suomessa 12.–17. tammikuuta 1993. Kilpailujen ohjelmassa olivat miesten ja naisten yksinluistelut, pariluistelu ja jäätanssi. Kyseiset kisat olivat toiset Helsingissä ja Suomessa järjestetyt taitoluistelun EM-kilpailut.
Mitalistit
Sarja | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miesten yksinluistelu | Dmitri Dmitrenko | Philippe Candeloro | Éric Millot |
Naisten yksinluistelu | Surya Bonaly | Oksana Bajul | Marina Kielmann |
Pariluistelu | Marina Jelzova / Andrei Buškov | Mandy Wötzel / Ingo Steuer | Jevgenija Šiškova / Vadim Naumov |
Jäätanssi | Maja Ussova / Alexander Žulin | Oksana Grištšuk / Jevgeni Platov | Susanna Rahkamo / Petri Kokko |
Kilpailijat
Sija | Nimi | Maa | TFP | LO | VO |
---|---|---|---|---|---|
1 | Dmitri Dmitrenko | Ukraina | 3.5 | 1 | 3 |
2 | Philippe Candeloro | Ranska | 4.0 | 6 | 1 |
3 | Éric Millot | Ranska | 5.5 | 7 | 2 |
4 | Konstantin Kostin | Latvia | 6.5 | 5 | 4 |
5 | Alexei Urmanov | Venäjä | 8.0 | 4 | 6 |
6 | Michael Tyllesen | Tanska | 9.0 | 8 | 5 |
7 | Oleg Tataurov | Venäjä | 9.5 | 3 | 8 |
8 | Oula Jääskeläinen | Suomi | 10.0 | 2 | 9 |
9 | Steven Cousins | Yhdistynyt kuningaskunta | 11.5 | 9 | 7 |
10 | Ronny Winkler | Saksa | 15.0 | 10 | 10 |
11 | Henrik Walentin | Tanska | 18.0 | 14 | 11 |
12 | Roman Ekimov | Venäjä | 19.0 | 12 | 13 |
13 | Jaroslav Suchý | Tšekki | 19.5 | 15 | 12 |
14 | John Martin | Yhdistynyt kuningaskunta | 19.5 | 11 | 14 |
15 | Gilberto Viadana | Italia | 24.5 | 19 | 15 |
16 | Bessarion Tsintsadze | Georgia | 25.0 | 18 | 16 |
17 | Robert Grzegorczyk | Puola | 25.5 | 13 | 19 |
18 | Daniel Peinado | Espanja | 26.0 | 16 | 18 |
19 | Jan Erik Digernes | Norja | 27.0 | 20 | 17 |
20 | Szabolcs Vidrai | Unkari | 29.5 | 17 | 21 |
21 | Rastislav Vnucko | Tšekki | 31.0 | 22 | 20 |
22 | Alexander Mourashko | Valko-Venäjä | 33.5 | 23 | 22 |
23 | Tomislav Cizmesija | Kroatia | 33.5 | 21 | 23 |
WD | Cornel Gheorghe | Romania | 24 | ||
Eivät päässeet jatkoon vapaaohjelmaan | |||||
25 | Marek Sząszor | Puola | 25 | ||
26 | Ivan Dinev | Bulgaria | 26 | ||
27 | Florian Tuma | Itävalta | 27 | ||
28 | Nicolas Binz | Sveitsi | 28 | ||
29 | Raimo Reinsalu | Viro | 29 |
Ladies
Sija | Nimi | Maa | TFP | LO | VO |
---|---|---|---|---|---|
1 | Surya Bonaly | Ranska | 1.5 | 1 | 1 |
2 | Oksana Baiul | Ukraina | 3.5 | 3 | 2 |
3 | Marina Kielmann | Saksa | 4.0 | 2 | 3 |
4 | Tanja Szewczenko | Saksa | 6.0 | 4 | 4 |
5 | Maria Butyrskaya | Venäjä | 7.5 | 5 | 5 |
6 | Krisztina Czakó | Unkari | 9.0 | 6 | 6 |
7 | Zuzanna Szwed | Puola | 11.0 | 8 | 7 |
8 | Alice Sue Claeys | Belgia | 12.5 | 7 | 9 |
9 | Marie-Pierre Leray | Ranska | 14.5 | 13 | 8 |
10 | Simone Lang | Saksa | 14.5 | 9 | 10 |
11 | Lenka Kulovaná | Tšekki | 18.0 | 12 | 12 |
12 | Olga Markova | Venäjä | 19.0 | 10 | 14 |
13 | Alma Lepina | Latvia | 20.5 | 11 | 15 |
14 | Nathalie Krieg | Sveitsi | 21.0 | 20 | 11 |
15 | Anna Rechnio | Puola | 22.0 | 18 | 13 |
16 | Irena Zemanová | Tšekki | 25.0 | 14 | 18 |
17 | Victoria Dimitrova | Bulgaria | 25.5 | 19 | 16 |
18 | Mojca Kopač | Slovenia | 25.5 | 17 | 17 |
19 | Charlene von Saher | Yhdistynyt kuningaskunta | 26.5 | 15 | 19 |
20 | Christina Mauri | Italia | 31.5 | 23 | 20 |
21 | Kaisa Kella | Suomi | 33.0 | 24 | 21 |
22 | Marion Krijgsman | Alankomaat | 33.0 | 22 | 22 |
23 | Olga Vassiljeva | Viro | 35.5 | 25 | 23 |
WD | Laetitia Hubert | Ranska | |||
WD | Anisette Torp-Lind | Tanska |
Pariluistelu
Sija | Nimi | Maa | TFP | LO | VO |
---|---|---|---|---|---|
1 | Marina Eltsova / Andrei Bushkov | Venäjä | 2.0 | 2 | 1 |
2 | Mandy Wötzel / Ingo Steuer | Saksa | 3.5 | 3 | 2 |
3 | Evgenia Shishkova / Vadim Naumov | Venäjä | 4.5 | 1 | 4 |
4 | Radka Kovaříková / René Novotný | Tšekki | 5.5 | 5 | 3 |
5 | Peggy Schwarz / Alexander König | Saksa | 7.0 | 4 | 5 |
6 | Leslie Monod / Cédric Monod | Sveitsi | 9.0 | 6 | 6 |
7 | Elena Tobiash / Sergei Smirnov | Venäjä | 10.5 | 7 | 7 |
8 | Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov | Latvia | 12.0 | 8 | 8 |
9 | Beata Zielińska / Mariusz Siudek | Puola | 14.0 | 10 | 9 |
10 | Svetlana Pristav / Viacheslav Tkachenko | Ukraina | 14.5 | 9 | 10 |
11 | Jekaterina Silnitzkaja / Marno Kreft | Saksa | 16.5 | 11 | 11 |
12 | Jackie Soames / John Jenkins | Yhdistynyt kuningaskunta | 18.0 | 12 | 12 |
13 | Victoria Pearce / Clive Shorten | Yhdistynyt kuningaskunta | 20.5 | 15 | 13 |
14 | Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis | Ranska | 20.5 | 13 | 14 |
15 | Elena Grigoreva / Serghei Sheiko | Valko-Venäjä | 22.0 | 14 | 15 |
Jäätanssi
Sija | Nimi | Maa | TFP | PT1 | PT2 | RT | VT |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maya Usova / Alexander Zhulin | Venäjä | 2.0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
2 | Oksana Grishuk / Evgeni Platov | Venäjä | 4.0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
3 | Susanna Rahkamo / Petri Kokko | Suomi | 6.0 | 3 | 3 | 3 | 3 |
4 | Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov | Venäjä | 8.4 | 5 | 5 | 4 | 4 |
5 | Stefania Calegari / Pasquale Camerlengo | Italia | 10.6 | 4 | 4 | 5 | 6 |
6 | Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy | Ranska | 11.0 | 6 | 6 | 6 | 5 |
7 | Irina Romanova / Igor Yaroshenko | Ukraina | 14.0 | 7 | 7 | 7 | 7 |
8 | Kateřina Mrázová / Martin Šimeček | Tšekki | 16.4 | 9 | 9 | 8 | 8 |
9 | Tatiana Navka / Samuel Gezalian | Valko-Venäjä | 17.6 | 8 | 8 | 9 | 9 |
10 | Jennifer Goolsbee / Hendryk Schamberger | Saksa | 20.0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
11 | Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas | Liettua | 22.0 | 11 | 11 | 11 | 11 |
12 | Marika Humphreys / Justin Lanning | Yhdistynyt kuningaskunta | 24.2 | 12 | 13 | 12 | 12 |
13 | Irina Le Bed / Alexandre Piton | Ranska | 27.0 | 14 | 12 | 13 | 14 |
14 | Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki | Puola | 28.8 | 17 | 17 | 15 | 13 |
15 | Radmilla Chrobokova / Milan Brzy | Tšekki | 28.8 | 13 | 14 | 14 | 15 |
16 | Kati Winkler / René Lohse | Saksa | 31.9 | 16 | 15 | 16 | 16 |
17 | Barbara Minorini / Andrea Gilardi | Italia | 33.4 | 15 | 16 | 17 | 17 |
18 | Angelika Führing / Peter Wilczek | Itävalta | 36.2 | 19 | 18 | 18 | 18 |
19 | Diane Gerencser / Alexander Stanislavov | Sveitsi | 37.8 | 18 | 19 | 19 | 19 |
20 | Enikő Berkes / Szilárd Tóth | Unkari | 41.4 | 22 | 20 | 20 | 21 |
21 | Noemi Vedres / Endre Szentirmai | Unkari | 41.6 | 20 | 22 | 22 | 20 |
22 | Albena Denkova / Hristo Nikolov | Bulgaria | 43.0 | 21 | 21 | 21 | 22 |
23 | Jelena Trocenko / Erik Samovich | Latvia | 46.0 | 23 | 23 | 23 | 23 |
Lähteet
- Taitoluistelukilpailutietokanta eskatefans.com:issa (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- 1891
- 1892
- 1893
- 1894
- 1895
- 1896–1897
- 1898
- 1899
- 1900
- 1901
- 1902–1903
- 1904
- 1905
- 1906
- 1907
- 1908
- 1909
- 1910
- 1911
- 1912
- 1913
- 1914
- 1915–1921
- 1922
- 1923
- 1924
- 1925
- 1926
- 1927
- 1928
- 1929
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- 1940–1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
2021- 2022
- 2023
- 2024