Młodzieżowe Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce 2012
5. Młodzieżowe Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w brazylijskim São Paulo od 22 do 23 września 2012.
Do mistrzostw zgłoszono 234 zawodników z 13 krajów. Z członków Południowoamerykańskiej Konfederacji Lekkoatletycznej w imprezie nie startowała reprezentacja Surinamu, gościnnie wystąpili zawodnicy z Kostaryki.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Aldemir da Silva Junior | 10,42 | Isidro Montoya | 10,45 | Chavez Ageday | 10,65 |
Bieg na 200 m | Aldemir da Silva Junior | 20,51 | Bernardo Boloyes | 20,87 | Arturo Ramirez | 21,00 |
Bieg na 400 m | Pedro Luis de Oliveira | 45,52 | Arturo Ramírez | 46,20 | Stephan James | 46,52 |
Bieg na 800 m | Tomás Squella | 1:48,06 | Franco David Díaz | 1:48,34 | Lucirio Garrido | 1:48,60 |
Bieg na 1500 m | Federico Bruno | 3:47,13 | Iván López | 3:48,07 | Carlos Díaz | 3:50,01 |
Bieg na 5000 m | Vítor Aravena | 14:16,25 | Federico Bruno | 14:24,21 | Daniel Toroya | 14:29,30 |
Bieg na 10 000 m | Vítor Aravena | 30:31,93 | José Luis Rojas | 30:32,82 | Wily Canchanya | 30:33,11 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Alexis Peña | 8:53,42 | Jean Carlos Machado | 8:54.53 | Joaquín Arbe | 8:55,90 |
Bieg na 110 m przez płotki | João Vitor de Oliveira | 14,14 | Robson Braga | 14,28 | Jefferson Valencia | 14,57 |
Bieg na 400 m przez płotki | Hederson Estefani | 51,02 | Emerson Chalá | 51,11 | Vinicius Guimaraes | 51,69 |
Sztafeta 4 × 100 m | Brazylia Jackson César da Silva Jorge Henrique Vides Aldemir da Silva Junior Eric de Jesús | 40,10 | Kolumbia Jefferson Valencia Bernardo Boloyes Roberto Murillo Isidro Montoya | 40,14 | Argentyna Matias Robledo Fabio Martinez Lucas Semino Rubén Benítez | 40,82 |
Sztafeta 4 × 400 m | Brazylia Anderson Machado dos Santos Willian Carvalho Jonathan da Silva Pedro Luis de Oliveira | 3:07,44 | Wenezuela Noel Campos Lucirio Garrido Cleiderman Medina Arturo Ramírez | 3:08,56 | Peru Jordy Portilla Andy Martínez Edmundo Díaz Paulo Herrera | 3:14,18 |
Chód na 20 000 m | Caio Bonfim | 1:23:22,83 | Jose Leonardo Montaña | 1:23:41,57 | Richard Vargas | 1:29:46,67 |
Skok wzwyż | Talles Frederico Silva | 2,21 | Carlos Layoy | 2,19 | Rafael dos Santos | 2,16 |
Skok o tyczce | Matheus da Silva | 5,05 | Rubén Benítez | 5,00 | Daniel Zupeuc | 4,80 |
Skok w dal | Rebert Firmiano | 7,96w | Higor Silva Alves | 7,72w | Emiliano Lasa | 7,63w |
Trójskok | Jonathan Henrique Silva | 16,19w | Jean Rosa | 15,68w | Edwin Murillo | 15,37 |
Pchnięcie kulą | Darlan Romani | 19,93 | Willian Braido | 18,85 | Jose Joaquin Ballivian | 17,28 |
Rzut dyskiem | Mauricio Ortega | 53,94 | Felipe Lorenzon | 51,71 | Thiago Adriano Negreiros | 51,48 |
Rzut młotem | Allan Wolski | 63,20 | Hevertt Alvarez | 61,18 | Pedro da Costa | 60,84 |
Rzut oszczepem | Braian Toledo | 78,49 | Tomás Guerra | 71,30 | Paulo Enrique Alves | 71,23 |
Dziesięciobój | Guillermo Ruggeri | 7203 pkt. | Ricardo Herrada | 6930 pkt. | Oscar Campos | 6878 pkt. |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Vanusa dos Santos | 11,72 | Merlin Palacios | 11,85 | Victoria Woodward | 11,88 |
Bieg na 200 m | Nercely Soto | 23,40 | Isidora Jiménez | 23,63 | Vanusa dos Santos | 23,79 |
Bieg na 400 m | Yennifer Padilla | 53,12 | Nercely Soto | 53,45 | Jessica dos Santos | 54,22 |
Bieg na 800 m | Jessica dos Santos | 2:07,42 | Evangelina Thomas | 2:08,15 | Andrea Calderon | 2:08,51 |
Bieg na 1500 m | Erika Lima | 4:26,29 | Thayra Francis dos Santos | 4:30,09 | Evangelina Thomas | 4:35,54 |
Bieg na 5000 m | Yoni Ninahuamán | 16:50,21 | Adriana Cristina da Luz | 16:50,43 | Florencia Borelli | 17:00,04 |
Bieg na 10 000 m | Florencia Borelli | 35:29,08 | Adriana Cristina da Luz | 35:37,32 | Valdilene Silva | 35:54,22 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Zulema Arenas | 10:14,52 | Yoni Ninahuamán | 10:27,75 | Tatiane Raquel da Silva | 10:45,08 |
Bieg na 110 m przez płotki | Nelsibeth Villalobos | 14,48 | Genesi Romero | 14,58 | Gabriela Lima | 14,65 |
Bieg na 400 m przez płotki | Déborah Rodríguez | 57,63 | Magdalena Mendoza | 58,09 | Débora dos Santos | 59,14 |
Sztafeta 4 × 100 m | Chile Viviana Olivares Isidora Jiménez Javiera Errazuriz Paula Goni | 45,61 | Kolumbia Janeth Largacha Yennifer Padilla Merlin Palacios Carmen Vergara | 45,66 | Brazylia Thais Vides Vanusa dos Santos Andressa Fidelis Lorena Lourenço | 45,88 |
Sztafeta 4 × 400 m | Brazylia Bárbara de Oliveira Dandadeua da Silva Débora dos Santos Jéssica dos Santos | 3:41,16 | Chile Javiera Errazuriz Yaritza Travisani Paula Goni Isidora Jiménez | 3:42,25 | Argentyna María Ayelen Diogo Mariana Borelli Victoria Woodward Evangelina Thomas | 3:58,86 |
Chód na 20 000 m | Yeseida Carrillo | 1:38:29,51 | Wendy Cornejo | 1:40:14,28 | Anlly Paola Pineda | 1:41:04,69 |
Skok wzwyż | Kashani Ríos | 1,76 | Nulfa Palacios | 1,73 | Yolimar Rojas | 1,73 |
Skok o tyczce | Sara Pereira | 3,90 | Maira Silva | 3,80 | Victoria Fernández | 3,75 |
Skok w dal | Jéssica Carolina dos Reis | 6,18 | Nelsibeth Villalobos | 6,09 | Josefina Loyza | 6,03 |
Trójskok | Giselly Andrea Landazuri | 13,31 | Yudelis González | 13,13w | Silvana Segura | 13,13 |
Pchnięcie kulą | Geísa Arcanjo | 18,43 | Alessandra Gamboa | 15,57 | Renata Severiano | 14,94 |
Rzut dyskiem | Andressa de Morais | 57,66 | Lidia Milena Cansian | 51,09 | Maia Varela | 47,31 |
Rzut młotem | Zuleima Mina | 62,59 | Mariana Grasielly Marcelino | 61,66 | Valeria Chiliquinga | 58,63 |
Rzut oszczepem | Jucilene de Lima | 56,00 | Maria da Silva | 49,07 | María Mello | 48,90 |
Siedmiobój | Vanessa Spínola | 5899 pkt. | Tamara de Souza | 4870 pkt. | Mariza Karabia | 4581 pkt. |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1. | Brazylia | 24 | 14 | 13 | 51 |
2. | Kolumbia | 4 | 7 | 3 | 14 |
3. | Argentyna | 4 | 5 | 8 | 17 |
4. | Chile | 4 | 5 | 4 | 13 |
5. | Wenezuela | 3 | 8 | 5 | 16 |
6. | Peru | 2 | 3 | 3 | 8 |
7. | Ekwador | 1 | 0 | 2 | 3 |
8. | Urugwaj | 1 | 0 | 2 | 3 |
9. | Panama | 1 | 0 | 0 | 1 |
10. | Boliwia | 0 | 1 | 1 | 2 |
11. | Gujana | 0 | 0 | 2 | 2 |
12. | Paragwaj | 0 | 1 | 1 | 2 |
Bibliografia
- Resultado Oficial [online], cbat.org.br [dostęp 2012-09-22] (port.).
- Brasil ganha cinco ouros e assume liderança do Sul-Americano Sub-23 [online], cbat.org.br [dostęp 2012-09-22] (port.).
- EduardoE. Biscayart EduardoE., Brazil dominates South American Under-23 Champs [online], iaaf.org [dostęp 2012-09-24] (ang.).
Linki zewnętrzne
- 5th South American U23 Championships, Estádio Ícaro de Castro Mello São Paulo BRA 22 - 23 September 2012 [online], tilastopaja.org [dostęp 2012-09-29] (ang.).
- p
- d
- e
|