Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1977
| |||
Data | 14–21 sierpnia 1977 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | |||
Miejscowość | Rosenlundsbadet | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 37 |
14. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Jönköping w Szwecji pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od 14 do 21 sierpnia 1977. Oprócz zawodów pływackich na krytym basenie 50-metrowym, zawodnicy rywalizowali w skokach do wody i pływaniu synchronicznym.
Pływanie
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: | |||
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 100 m | Peter Nocke RFN | Władimir Bure ZSRR | Marcello Guarducci Włochy | |||
Mężczyźni 200 m | Peter Nocke RFN | Andriej Kryłow ZSRR | Marcello Guarducci Włochy | |||
Mężczyźni 400 m | Siergiej Rusin ZSRR | Frank Wennmann RFN | Frank Pfütze NRD | |||
Mężczyźni 1500 m | Władimir Salnikow ZSRR | Walentin Parinow ZSRR | Borut Petrić Jugosławia | |||
Styl grzbietowy | ||||||
Mężczyźni 100 m | Miloslav Rolko Czechosłowacja | Zoltán Verrasztó Węgry | Klaus Steinbach RFN | |||
Mężczyźni 200 m | Zoltán Verrasztó Węgry | Miloslav Rolko Czechosłowacja | Jan Thorell Szwecja | |||
Styl klasyczny | ||||||
Mężczyźni 100 m | Gerald Mörken RFN | Giorgio Lalle Włochy | Walter Kusch RFN | |||
Mężczyźni 200 m | Gerald Mörken RFN | Arsens Miskarovs ZSRR | Walter Kusch RFN | |||
Styl motylkowy | ||||||
Mężczyźni 100 m | Roger Pyttel NRD | Pär Arvidsson Szwecja | John Mills Wielka Brytania | |||
Mężczyźni 200 m | Michael Kraus RFN | Roger Pyttel NRD | Pär Arvidsson Szwecja | |||
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 200 m | András Hargitay Węgry | Andriej Smirnow ZSRR | Ołeksandr Sydorenko ZSRR | |||
Mężczyźni 400 m | Serhij Fesenko ZSRR | Andriej Smirnow ZSRR | Csaba Soós Węgry | |||
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 4 × 100 m | Klaus Steinbach Andreas Schmidt Jürgen Könnecker Peter Nocke RFN | Roberto Pangaro Paolo Revelli Paolo Sinigaglia Marcello Guarducci Włochy | Władimir Bure Siergiej Labso Siergiej Koplakow Andriej Kryłow ZSRR | |||
Mężczyźni 4 × 200 m | Wołodymyr Raskatow Siergiej Rusin Siergiej Koplakow Andriej Kryłow ZSRR | Frank Wennmann Klaus Steinbach Peter Knust Peter Nocke RFN | Rainer Strohbach Roger Pyttel Detlev Grabs Frank Pfutze NRD | |||
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 4 × 100 m | Klaus Steinbach Gerald Mörken Michael Kraus Peter Nocke RFN | Lutz Wanja Gregor Arnicke Roger Pyttel René Pläschke NRD | James Carter Duncan Goodhew John Mills Martin Smith Wielka Brytania |
Kobiety
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
Styl dowolny | |||
Kobiety 100 m | Barbara Krause NRD | Enith Brigitha Holandia | Petra Priemer NRD |
Kobiety 200 m | Petra Thümer NRD | Barbara Krause NRD | Annelies Maas Holandia |
Kobiety 400 m | Petra Thümer NRD | Annelies Maas Holandia | Barbara Krause NRD |
Kobiety 800 m | Petra Thümer NRD | Annelies Maas Holandia | Marina Altmann NRD |
Styl grzbietowy | |||
Kobiety 100 m | Birgit Treiber NRD | Ulrike Richter NRD | Kaire Indrikson ZSRR |
Kobiety 200 m | Birgit Treiber NRD | Ulrike Richter NRD | Carmen Bunaciu Rumunia |
Styl klasyczny | |||
Kobiety 100 m | Julia Bogdanowa ZSRR | Carola Nitschke NRD | Ramona Reinke NRD |
Kobiety 200 m | Julia Bogdanowa ZSRR | Susanne Nielsson Dania | Eva-Marie Håkansson Szwecja |
Styl motylkowy | |||
Kobiety 100 m | Andrea Pollack NRD | Christiane Knacke NRD | Ineke Ran Holandia |
Kobiety 200 m | Anett Fiebig NRD | Andrea Pollack NRD | Susan Jenner Wielka Brytania |
Styl zmienny | |||
Kobiety 200 m | Ulrike Tauber NRD | Sabine Kahle NRD | Olga Klewakina ZSRR |
Kobiety 400 m | Ulrike Tauber NRD | Sabine Kahle NRD | Sharron Davies Wielka Brytania |
Styl dowolny | |||
Kobiety 4 × 100 m | Birgit Treiber Birgit Wächtler Petra Priemer Barbara Krause NRD | Ineke Ran Anja van de Bogaerde Annelies Maas Enith Brigitha Holandia | Victoria Bullock Mary Houston Sharron Davies Cheryl Brazendale Wielka Brytania |
Styl zmienny | |||
Kobiety 4 × 100 m | Ulrike Richter Carola Nitschke Andrea Pollack Barbara Krause NRD | Kaire Indrikson Julia Bogdanowa Olga Klewakina Larysa Czariowa ZSRR | Heike John Dagmar Rehak Karin Seick Jutta Meeuw RFN |
Skoki
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: | |||
Skoki Indywidualne | ||||||
Mężczyźni 3 m Trampolina | Falk Hoffmann NRD | Franco Cagnotto Włochy | Aleksandr Kosienkow ZSRR | |||
Kobiety 3 m Trampolina | Christa Köhler NRD | Beate Rothe NRD | Irina Kalinina ZSRR | |||
Mężczyźni 10 m Platforma | Władimir Alejnik ZSRR | Dawit Hambarcumian NRD | Falk Hoffmann NRD | |||
Kobiety 10 m Platforma | Margit Schöpke NRD | Jelena Wajcechowska ZSRR | Irina Kalinina ZSRR |
Synchronizacja
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
Solo | Jackie Cox Wielka Brytania | Marijke Engelen Holandia | Renate Baur Szwajcaria |
Dwójki | Jackie Cox Andrea Holland Wielka Brytania | Marijke Engelen Helma Giuvers Holandia | Renate Baur Liselotte Meye Szwajcaria |
Drużynowo | Holandia Holandia | Wielka Brytania Wielka Brytania | Szwajcaria Szwajcaria |
Piłka wodna
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
Zawody drużynowe | Węgry | Jugosławia | Włochy |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Lp. | Państwo | Z | S | B | R-m |
---|---|---|---|---|---|
1 | NRD | 16 | 11 | 7 | 34 |
2 | ZSRR | 7 | 9 | 7 | 23 |
3 | RFN | 7 | 2 | 4 | 13 |
4 | Węgry | 3 | 1 | 1 | 5 |
5 | Wielka Brytania | 2 | 1 | 5 | 8 |
6 | Holandia | 1 | 6 | 2 | 9 |
7 | Czechosłowacja | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Włochy | 0 | 2 | 3 | 5 |
9 | Szwecja | 0 | 1 | 3 | 4 |
10 | Jugosławia | 0 | 1 | 1 | 2 |
11 | Dania | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Szwajcaria | 0 | 0 | 3 | 3 |
13 | Rumunia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Zobacz też
- mistrzostwa Europy w pływaniu
- mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie
- mistrzostwa świata w pływaniu
- pływanie
Linki zewnętrzne
- Wyniki. sports123.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-18)].
- p
- d
- e