Mistrzostwa Polski juniorów starszych w koszykówce mężczyzn
Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych w koszykówce mężczyzn – turniej koszykarski o klubowe mistrzostwo Polski do lat 19. w koszykówce mężczyzn, rozgrywany cyklicznie od 1997[1].
W czerwcu 2020 Polski Związek Koszykówki obniżył granicę wieku uczestników rozgrywek do lat 19[2].
Z upływem lat zaczęto wybierać też najlepszych zawodników, obrońców, rozgrywających oraz składy turnieju. Wyborów dokonywali trenerzy, sędziowie oraz dziennikarze w dowolnej konfiguracji. Odbywały się one jednak nieregularnie.
Medaliści
Sezon | Miejsce | MVP turnieju | |||
1997 | Toruń | AZS Toruń | WKS Śląsk Wrocław | Start Lublin | |
1998 | Toruń | Trefl Sopot | AZS Toruń | Alba Chorzów | |
1999 | Gdynia | Trefl Puzzle Gdynia | Wisła Kraków | Start Lublin | Przemysław Frasunkiewicz (Trefl) |
2000 | Wałbrzych | Trefl Gdynia | JKKS Górnik Wałbrzych | KS Polonia Warszawa | |
2001 | Leszno | WKS Śląsk Wrocław | Unia Tarnów | Polonia Leszno | |
2002 | Warszawa | Polpharma Pakmet Starogard Gdański | Polonia Warszawa | WTK Włocławek | |
2003 | Stargard Szczeciński | Spójnia Stargard Szczeciński | WKS Śląsk Wrocław | Górnik Wałbrzych | |
2004 | Kwidzyn | WKS Śląsk Wrocław | Polonia Warszawa | Sudety Jelenia Góra | Kamil Chanas (Śląsk) |
2005 | Kwidzyn | WKS Śląsk Wrocław | Polonia Warszawa | Basket Kwidzyn | Kamil Chanas (Śląsk)[3] |
2006 | Wrocław | WTK Włocławek | WKS Śląsk Wrocław | SKM Zastal Zielona Góra | |
2007 | Szczecin | MKK Pyra Poznań | WTK Włocławek | SKM Zastal Zielona Góra | |
2008 | Sopot | Polonia 2011 Warszawa | Prokom Trefl Sopot | Pogoń Ruda Śląska | Jarosław Mokros (Polonia 2011) |
2009 | Sopot | Polonia 2011 Warszawa | MKS Polonia Warszawa | Legia Warszawa | Piotr Pamuła (Polonia 2011) |
2010 | Włocławek | Polonia 2011 Warszawa | Wilki Morskie Szczecin | MKS Polonia Warszawa | Krzysztof Sulima (Polonia 2011) |
2011 | Wrocław | WKS Śląsk Wrocław | MKS Polonia Warszawa | Znicz Jarosław | Tomasz Bodziński (WKS) |
2012 | Lublin | WKK Wrocław | Trefl Sopot | GTK Gdynia | Piotr Niedźwiedzki (WKK) |
2013 | Sopot | WKK Wrocław | MKS Dąbrowa Górnicza | Trefl Sopot | Jan Grzeliński (WKK) |
2014 | Radom | Rosa Sport Radom | SKM Zastal Zielona Góra | Trefl Sopot | Daniel Szymkiewicz (Rosa) |
2015 | Gdynia | Trefl Sopot | Asseco Gdynia | Biofarm Basket Junior Poznań | Grzegorz Kulka (Trefl Sopot) |
2016 | Wrocław | Asseco Gdynia | Exact Systems Śląsk Wrocław | WKK Wrocław | Marcin Wieluński (Asseco) |
2017 | Gdynia | Exact Systems Śląsk Wrocław | WKK Wrocław | Biofarm Basket Junior Poznań | Aleksander Dziewa (Śląsk) |
2018 | Radom | Asseco Gdynia | WKK Wrocław | Exact Systems Śląsk Wrocław | Bartłomiej Pietras (Asseco)[4] |
2019[5] | Kraków | KS AGH Korona Oknoplast Kraków | Asseco Arka Gdynia | Exact Systems Śląsk Wrocław | Maciej Koperski (Korona) |
2020[6] | Katowice | Asseco Arka Gdynia | Trefl Sopot | AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice | Grzegorz Kamiński (Arka) |
2021[7] | GTK Gliwice | Exact Systems Śląsk Wrocław | WKK Wrocław | Aleksander Wiśniewski (GTK) | |
2022[8] | Enea Basket Junior Poznań | ALMS Start Lublin | GTK Gliwice | Jan Jakubiak (Enea) | |
2023[9] | Sopot | Enea Basket Junior Poznań | WKK Wrocław | SKM Zastal Zielona Góra | Jakub Andrzejewski (Enea) |
Nagrody i wyróżnienia
Składy najlepszych zawodników turnieju
|
|
|
Najlepszy strzelec
| Najlepiej zbierający
| Najlepiej asystujący
|
Najlepiej przechwytujący
- 2013 – Damian Szymczak (Poznań)
Najlepszy Obrońca
| Najmłodszy Zawodnik Turnieju
| Najlepszy playmaker
|
Najwszechstronniejszy Zawodnik Turnieju
| Najlepszy trener
|
Zobacz też
- Polska Liga Koszykówki
- Mistrzostwa Polski juniorów w koszykówce mężczyzn
- Mistrzostwa Polski kadetów w koszykówce mężczyzn
- Mistrzostwa Polski młodzików w koszykówce mężczyzn
Przypisy
- ↑ Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych U–20 mężczyzn. docplayer.pl. [dostęp 2018-08-10]. (pol.).
- ↑ Regulamin współzawodnictwa sportowego. pzkosz.pl. [dostęp 2022-04-04]. (pol.).
- ↑ Czekając na show. kosynierzy.info. [dostęp 2016-10-12]. (pol.).
- ↑ a b c d e MP U20 Juniorzy Starsi r.1998 i mł. FINAŁY: Radom 28.II-4.III.2018. skm.basketmania.pl. [dostęp 2018-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 sierpnia 2020)]. (pol.).
- ↑ a b KS AGH Korona Oknoplast Kraków mistrzem Polski U20 2019. rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 2018-08-10]. (pol.).
- ↑ a b Asseco Arka U20 mistrzem Polski juniorów starszych. rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 2020-06-13]. (pol.).
- ↑ a b GTK Gliwice mistrzem Polski U19 Mężczyzn. rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 2022-04-04]. (pol.).
- ↑ a b Enea Basket Junior Poznań mistrzem Polski U19 2022. rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 2022-04-04]. (pol.).
- ↑ a b c d Enea Basket Junior Poznań mistrzem Polski U19 2023. rozgrywki.pzkosz.pl. [dostęp 2024-04-04]. (pol.).
Bibliografia
- KrzysztofK. Łaszkiewicz KrzysztofK., Polska koszykówka męska 1928–2004, Inowrocław: Wydawnictwo Pozkal, 2004, ISBN 83-89390-20-5, OCLC 749833294 .
- Historia mistrzostw Polski U-20
- MP U-20 - złoto dla Polonii 2011. skm.polskikosz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-14)].
- U-20 Juniorzy Starsi rocz.1993/94 FINAŁ Sopot 13-17.III.2013. skm.polskikosz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-19)].
- U-20 FINAŁ Mistrzostw Polski Juniorów Starszych U-20 rocz.1994 i mł. Radom 12-16.III.2014. skm.polskikosz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-19)].
- MP U20 rocz.1996 i mł. FINAŁ Wrocław 24-28.II.2016. skm.polskikosz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-29)].
- U20 FINAŁ Mistrzostw Polski - Gdynia 11-15.III.2015. skm.polskikosz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-08)].
- HISTORIA ZIELONOGÓRSKIEJ KOSZYKÓWKI DO ROKU 2010. skmzastal.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-13)].
- MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI U20 JUNIOR STARSZY 1997-2016. skm.basketmania.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-04)].
- p
- d
- e
MVP mistrzostw Polski juniorów starszych w koszykówce mężczyzn
U–20 |
|
---|---|
U–19 |
|