Cupa Cupelor 1992-1993
Cupa Cupelor 1992-1993 | |
Sport | fotbal |
Echipe | 36 |
Data începerii | 19 august 1992 – 12 mai 1993 |
Data sfârșitului | |
Participanți | 36 |
Câștigătorul trofeului | Parma |
Locul doi | Royal Antwerp |
Meciuri | 69 |
Goluri | 183 |
Golgheter | Alexandre Czerniatynski (7 goluri) |
Pentru ediția următoare, vedeți : Cupa Cupelor 1993-1994 | |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Cupa Cupelor 1991-1992 | |
Modifică date / text |
Sezonul 1992-1993 al Cupei Cupelor a fost câștigat de Parma, care a învins-o în finală pe Royal Antwerp.
Calificări
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Maribor | 5–2 | Ħamrun Spartans | 4–0 | 1–2 |
Strømsgodset | 0–4 | Hapoel Petah Tikva | 0–2 | 0–2 |
Vaduz | 1–12 | Chornomorets Odesa | 0–5 | 1–7 |
Avenir Beggen | 2–1 | B36 Tórshavn | 1–0 | 1–1 |
Prima manșă
Maribor | 4 – 0 | Ħamrun Spartans |
---|---|---|
Šimundža 16', 30' Tarana 48' Binkovski 76' |
Ljudski vrt, Maribor
Strømsgodset | 0 – 2 | Hapoel Petah Tikva |
---|---|---|
Bason 48', 52' |
Drammen
Vaduz | 0 – 5 | Chernomorets Odessa |
---|---|---|
Tsymbalar 44' Lebed 47' Sak 53' Husyev 81', 82' |
Avenir Beggen | 1 – 0 | B36 Tórshavn |
---|---|---|
Krings 1' |
Stade rue Henri Dunant, Beggen (Luxemburg)
Arbitru: Marnix Sandra, (Belgia)
A doua manșă
Ħamrun Spartans | 2 – 1 | Maribor |
---|---|---|
Brincat 32', 59' | Tarana 37' |
Hapoel Petah Tikva | 2 – 0 | Strømsgodset |
---|---|---|
Levine 17' Bason 69' |
Chernomorets Odessa | 7 – 1 | Vaduz |
---|---|---|
Nikiforov 9', 49' (pen.) 78', 90' Yablonskiy 23' Tsymbalar 27' Lebed 77' | Stöber 87' |
B36 Tórshavn | 1 – 1 | Avenir Beggen |
---|---|---|
Reynheim 9' | Krahen 28' |
Prima rundă
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Miedź Legnica | 0–1 | AS Monaco | 0–1 | 0–0 |
Olympiacos | 3–1 | Chernomorets Odessa | 0–1 | 3–0 |
Trabzonspor | 4–2 | TPS | 2–0 | 2–2 |
Maribor | 1–9 | Atlético Madrid | 0–3 | 1–6 |
Werder Bremen | 4–3 | Hannover 96 | 3–1 | 1–2 |
Airdrieonians | 1–3 | Sparta Praga | 0–1 | 1–2 |
Parma | 2–1 | Újpest | 1–0 | 1–1 |
Valur | 0–3 | Boavista | 0–0 | 0–3 |
Levski Sofia | 2–2 (a) | Luzern | 2–1 | 0–1 |
Feyenoord | 2–2 (a) | Hapoel Petah Tikva | 1–0 | 1–2 |
Spartak Moscova | 5–1 | Avenir Beggen | 0–0 | 5–1 |
Liverpool | 8–2 | Apollon Limassol | 6–1 | 2–1 |
Cardiff City | 1–3 | Admira Wacker | 1–1 | 0–2 |
Glenavon | 2–2 (1–3 p) | Royal Antwerp | 1–1 | 1–1 |
AIK | 4–4 (a) | AGF Aarhus | 3–3 | 1–1 |
Bohemians | 0–4 | Steaua București | 0–0 | 0–4 |
Prima manșă
Olympiacos | 0 – 1 | Chernomorets Odessa |
---|---|---|
Sak 4' |
Trabzonspor | 2 – 0 | TPS |
---|---|---|
Mandıralı 51', 65' |
Maribor | 0 – 3 | Atlético Madrid |
---|---|---|
Alfredo 26' Luis García 43', 56' |
Ljudski vrt
Werder Bremen | 3 – 1 | Hannover 96 |
---|---|---|
Rufer 19', 28' Bratseth 45' | Wójcicki 26' (pen.) |
Airdrieonians | 0 – 1 | Sparta Praga |
---|---|---|
Sopko 88' |
Airdrie
Levski Sofia | 2 – 1 | Luzern |
---|---|---|
Borimirov 52' Getov 70' (pen.) | Camenzind 9' |
Spartak Moscova | 0 – 0 | Avenir Beggen |
---|---|---|
Stadionul Lujniki, Moscova
Arbitru: Luben Angelov (Bulgaria)
Liverpool | 6 – 1 | Apollon Limassol |
---|---|---|
Stewart 4', 38' Rush 40', 50', 55', 74' | Spoljaric 83' (pen.) |
Cardiff City | 1 – 1 | Admira Wacker |
---|---|---|
Pike 59' | Abfalterer 44' |
Glenavon | 1 – 1 | Royal Antwerp |
---|---|---|
Smith 44' | Lehnhoff 46' |
AIK | 3 – 3 | AGF Aarhus |
---|---|---|
Simpson 51' Hallström 56' Yevtushenko 83' | Tøfting 15' Christensen 36', 53' |
Bohemians | 0 – 0 | Steaua București |
---|---|---|
A doua manșă
Chernomorets Odessa | 0 – 3 | Olympiacos |
---|---|---|
Vaitsis 15' Lytovchenko 27' Protasov 80' |
TPS | 2 – 2 | Trabzonspor |
---|---|---|
Kajdy 1' Lehtonen 84' | Aslan 14' Orhan 60' |
Atlético Madrid | 6 – 1 | Maribor |
---|---|---|
Manolo Alfaro 17' Juanito 44' Sabas 58' (pen.) Pizo Gómez 69' Aguilera 80' Ratkovič 85' (o.g.) | Bičakčić 22' |
Hannover 96 | 2 – 1 | Werder Bremen |
---|---|---|
Daschner 29', 33' | Rufer 19' (pen.) |
Sparta Praga | 2 – 1 | Airdrieonians |
---|---|---|
Vrabec 31' Vonášek 37' | Black 55' |
Luzern | 1 – 0 | Levski Sofia |
---|---|---|
Camenzind 24' |
Hapoel Petah Tikva | 2 – 1 | Feyenoord |
---|---|---|
Levine 2' Kakoun 50' | Fräser 59' |
Avenir Beggen | 1 – 5 | Spartak Moscova |
---|---|---|
Novak 85' | Onopko 6' Piatnitski 9', 78' Radchenko 55' Popov 59' |
Beggen, Luxemburg
Arbitru: Sten Johansson (Suedia)
Apollon Limassol | 1 – 2 | Liverpool |
---|---|---|
Spoljaric 60' | Rush 62' Hutchison 68' |
Admira Wacker | 2 – 0 | Cardiff City |
---|---|---|
Marschall 47' Abfalterer 90' |
Moedling
Royal Antwerp | 1 – 1 (d.p.) 3–1 on penalties | Glenavon |
---|---|---|
Kiekens 65' (pen.) | Smith 80' |
AGF Aarhus | 1 – 1 | AIK |
---|---|---|
Harder 67' | Simpson 20' |
Steaua București | 4 – 0 | Bohemians |
---|---|---|
Andrași 26', 34' Vlădoiu 44' Ion 85' |
Arbitru: Friedrich Kaupe (Austria)
A doua rundă
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
AS Monaco | 0–1 | Olympiacos | 0–1 | 0–0 |
Trabzonspor | 0–2 | Atlético Madrid | 0–2 | 0–0 |
Werder Bremen | 2–4 | Sparta Praga | 2–3 | 0–1 |
Parma | 2–0 | Boavista | 0–0 | 2–0 |
Luzern | 2–4 | Feyenoord | 1–0 | 1–4 |
Spartak Moscova | 6–2 | Liverpool | 4–2 | 2–0 |
Admira Wacker | 6–7 | Royal Antwerp | 2–4 | 4–3 (d.p.) |
AGF Aarhus | 4–4 (a) | Steaua București | 3–2 | 1–2 |
Prima manșă
AS Monaco | 0 – 1 | Olympiacos |
---|---|---|
Vaitsis 86' |
Trabzonspor | 0 – 2 | Atlético Madrid |
---|---|---|
Paulo Futre 38' Moya 60' |
Werder Bremen | 2 – 3 | Sparta Praga |
---|---|---|
Neubarth 56' Rufer 81' | Sopko 23' Dvirnyk 36' Vonášek 90' |
Spartak Moscova | 4 – 2 | Liverpool |
---|---|---|
Pisarev 10' Karpin 68', 82' (pen.) Piatnitski 89' | Wright 67' McManaman 78' |
Stadionul Lujniki, Moscova
Arbitru: Rune Larsson (Suedia)
Admira Wacker | 2 – 4 | Royal Antwerp |
---|---|---|
Marschall 24' Bacher 41' | Czerniatynski 35', 62', 73' Segers 53' |
AGF Aarhus | 3 – 2 | Steaua București |
---|---|---|
Andersen 12' Christensen 19' Nielsen 80' (pen.) | Vlădoiu 64' Dumitrescu 89' |
A doua manșă
Olympiacos | 0 – 0 | AS Monaco |
---|---|---|
Atlético Madrid | 0 – 0 | Trabzonspor |
---|---|---|
Sparta Praga | 1 – 0 | Werder Bremen |
---|---|---|
Siegl 7' |
Liverpool | 0 – 2 | Spartak Moscova |
---|---|---|
Radchenko 63' Piatnitski 89' |
Royal Antwerp | 3 – 4 | Admira Wacker |
---|---|---|
Czerniatynski 21', 96' Severeyns 44' | Bacher 46' Abfalterer 57' Ljung 63', 79' |
Steaua București | 2 – 1 | AGF Aarhus |
---|---|---|
Cristescu 81' Vlădoiu 89' | Christensen 10' |
Arbitru: Ahmet Çakar (Turcia)
Sferturi
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Olympiacos | 2–4 | Atlético Madrid | 1–1 | 1–3 |
Feyenoord | 1–4 | Spartak Moscova | 0–1 | 1–3 |
Sparta Praga | 0–2 | Parma | 0–0 | 0–2 |
Royal Antwerp | 1–1 (a) | Steaua București | 0–0 | 1–1 |
Prima manșă
Olympiacos | 1 – 1 | Atlético Madrid |
---|---|---|
Vaitsis 63' | Moya 10' |
Feyenoord | 0 – 1 | Spartak Moscova |
---|---|---|
Piatnitski 37' |
Arbitru: Karl-Josef Assenmacher (Germania)
Sparta Praga | 0 – 0 | Parma |
---|---|---|
A doua manșă
Atlético Madrid | 3 – 1 | Olympiacos |
---|---|---|
Manolo 10', 59' M. Alfaro 67' | Tsalouchidis 61' |
Spartak Moscova | 3 – 1 | Feyenoord |
---|---|---|
Karpin 7', 78' Radchenko 87' | Kiprich 14' |
Torpedo Stadium, Moscova
Arbitru: Joël Quiniou (Franța)
Parma | 2 – 0 | Sparta Praga |
---|---|---|
Melli 10' Asprilla 33' |
Steaua București | 1 – 1 | Royal Antwerp |
---|---|---|
Dumitrescu 19' | Czerniatynski 82' |
Arbitru: Leslie Mottram (Scoția)
Semifinale
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Spartak Moscova | 2–3 | Royal Antwerp | 1–0 | 1–3 |
Atlético Madrid | 2–2 (a) | Parma | 1–2 | 1–0 |
Prima manșă
Spartak Moscova | 1 – 0 | Royal Antwerp |
---|---|---|
Piatnitski 34' |
Stadionul Lujniki, Moscova
Arbitru: Leif Sundell (Norvegia)
Atlético Madrid | 1 – 2 | Parma |
---|---|---|
Luis García 44' | Asprilla 57', 62' |
Arbitru: Philip Don (Anglia)
A doua manșă
Royal Antwerp | 3 – 1 | Spartak Moscova |
---|---|---|
Czerniatynski 37' Jakovljević 66' Lehnhoff 78' (pen.) | Radchenko 10' |
Bosuilstadion, Antwerp
Arbitru: Jorge Monteiro Coroado (Portugalia)
Parma | 0 – 1 | Atlético Madrid |
---|---|---|
Sabas 77' |
Arbitru: Aron Schmidhuber (Germania)
Finala
Articol principal: Finala Cupei Cupelor 1993.
Parma | 3 – 1 | Royal Antwerp |
---|---|---|
Minotti 9' Melli 30' Cuoghi 84' | Severeyns 11' |
Wembley Stadium, Londra
Arbitru: Karl-Josef Assenmacher (Germania)
Golgheteri
Golgheterii din sezonul 1992-93 sunt:
Loc | Nume | Echipă | Goluri |
---|---|---|---|
1 | Alex Czerniatynski | Royal Antwerp | 7 |
2 | Andrei Piatnitski | Spartak Moscova | 6 |
Ian Rush | Liverpool | 5 | |
4 | Faustino Asprilla | Parma | 4 |
Torben Christensen | AGF Aarhus | 4 | |
Valery Karpin | Spartak Moscova | 4 | |
József Kiprich | Feyenoord | 4 | |
Yuriy Nikiforov | Chernomorets Odessa | 4 | |
Dmitri Radchenko | Spartak Moscova | 4 | |
Wynton Rufer | Werder Bremen | 4 | |
10 | Ion Vlădoiu | Steaua București | 3 |
Johannes Abfalterer | Admira Wacker | 3 | |
Manachem Bason | Hapoel Petah Tikva | 3 | |
Luis García | Atlético Madrid | 3 | |
Alessandro Melli | Parma | 3 | |
Giorgos Vaitsis | Olympiacos | 3 |
Legături externe
- Sezonul 1992-93 la site-ul UEFA Arhivat în , la Wayback Machine.
- Rezultatele Cupei Cupelor la site-ul RSSSF
|