Herrdubbel vid Franska öppna 2011
Franska öppna 2011 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mästare : | Max Mirnyj Daniel Nestor | |||||||||
Finalist : | Juan Sebastián Cabal Eduardo Schwank | |||||||||
Finalresultat : | 7–6(7–3), 3–6, 6–4 | |||||||||
Tävlingar | ||||||||||
Singel | herrar | damer | pojkar | flickor | ||||||
Dubbel | herrar | damer | mixed | pojkar | flickor |
- Huvudartikel: Franska öppna 2011
Daniel Nestor och Nenad Zimonjić var det regerande herrdubbelmästareparet, men Nestor valde 2011 istället att spela med Max Mirnyj och Zimonjić valde att istället spela med Michaël Llodra. Nestor och Mirnyj slog Zimonjić och Llodra i semifinalen med 7–6(7–4), 7–6(7–5). I finalen vann de mot Juan Sebastián Cabal och Eduardo Schwank med 7–6(7–3), 3–6, 6–4, vilket gav dem deras första Grand Slam-titel tillsammans.
Seedning
|
|
Lottning
Teckenförklaring
- Q = Kvalificerad via kvalturneringen
- WC = Wild card
- LL = Lucky loser
- Alt = Reserv
- SE = Dispens
- PR = Skyddad ranking
- w/o = Walkover
- u = Uppgivet
- d = Utkörd/diskvalificerad
Finaler
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||||||||||||
1 | Bob Bryan Mike Bryan | 62 | 6 | 77 | ||||||||||||||||
5 | Rohan Bopanna Aisam-ul-Haq Qureshi | 77 | 3 | 63 | ||||||||||||||||
1 | Bob Bryan Mike Bryan | 64 | 3 | |||||||||||||||||
Juan Sebastián Cabal Eduardo Schwank | 77 | 6 | ||||||||||||||||||
Daniele Bracciali Potito Starace | 4 | 6 | 2 | |||||||||||||||||
Juan Sebastián Cabal Eduardo Schwank | 6 | 4 | 6 | |||||||||||||||||
Juan Sebastián Cabal Eduardo Schwank | 63 | 6 | 4 | |||||||||||||||||
2 | Max Mirnyj Daniel Nestor | 77 | 3 | 6 | ||||||||||||||||
Scott Lipsky Rajeev Ram | 6 | 3 | 1 | |||||||||||||||||
4 | Michaël Llodra Nenad Zimonjić | 2 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
4 | Michaël Llodra Nenad Zimonjić | 64 | 65 | |||||||||||||||||
2 | Max Mirnyj Daniel Nestor | 77 | 77 | |||||||||||||||||
9 | Robert Lindstedt Horia Tecău | 4 | 2 | |||||||||||||||||
2 | Max Mirnyj Daniel Nestor | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Övre halvan
Sektion 1
Första omgången | Andra omgången | Tredje omgången | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||||||||||
1 | B Bryan M Bryan | 6 | 5 | 6 | |||||||||||||||||||||||
S Giraldo P Riba | 3 | 7 | 1 | 1 | B Bryan M Bryan | 77 | 7 | ||||||||||||||||||||
C Guccione J Murray | 4 | 6 | 6 | C Guccione J Murray | 65 | 5 | |||||||||||||||||||||
WC | J Chardy A Clément | 6 | 3 | 2 | 1 | B Bryan M Bryan | 78 | 7 | |||||||||||||||||||
A Mannarino B Paire | 5 | 6 | 63 | T Gabasjvili M Kukusjkin | 66 | 5 | |||||||||||||||||||||
T Gabasjvili M Kukusjkin | 7 | 4 | 77 | T Gabasjvili M Kukusjkin | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
R Haase O Rochus | 5 | 3 | 16 | S Stakhovsky M Juzjnyj | 4 | 4 | |||||||||||||||||||||
16 | S Stakhovsky M Juzjnyj | 7 | 6 | 1 | B Bryan M Bryan | 62 | 6 | 77 | |||||||||||||||||||
11 | M Melo B Soares | 6 | 5 | 6 | 5 | R Bopanna A-u-H Qureshi | 77 | 3 | 63 | ||||||||||||||||||
Alt | M Russell R Sweeting | 2 | 7 | 2 | 11 | M Melo B Soares | 6 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
A Golubev D Istomin | 6 | 6 | A Golubev D Istomin | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
F Gil R Wassen | 3 | 4 | A Golubev D Istomin | 3 | 5 | ||||||||||||||||||||||
P Cuevas L Dlouhý | 4 | 6 | 2 | 5 | R Bopanna A-u-H Qureshi | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
M González K Nishikori | 6 | 1 | 6 | M González K Nishikori | 77 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
A Seppi S Vagnozzi | 3 | 2 | 5 | R Bopanna A-u-H Qureshi | 64 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
5 | R Bopanna A-u-H Qureshi | 6 | 6 |
Sektion 2
Första omgången | Andra omgången | Tredje omgången | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||||||||||
3 | M Bhupathi L Paes | 2 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||||
T Haas P Petzschner | 6 | 3 | 2 | 3 | M Bhupathi L Paes | 67 | 4 | ||||||||||||||||||||
A Fisher S Huss | 6 | 6 | A Fisher S Huss | 79 | 6 | ||||||||||||||||||||||
J Brunström J Nieminen | 2 | 3 | A Fisher S Huss | 4 | 2 | ||||||||||||||||||||||
WC | P-H Herbert N Renavand | 3 | 7 | 4 | D Bracciali P Starace | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
I Dodig I Karlović | 6 | 5 | 6 | I Dodig I Karlović | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
D Bracciali P Starace | 2 | 77 | 78 | D Bracciali P Starace | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
15 | J Isner S Querrey | 6 | 65 | 66 | D Bracciali P Starace | 4 | 6 | 2 | |||||||||||||||||||
10 | E Butorac J-J Rojer | 6 | 3 | 3 | JS Cabal E Schwank | 6 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||
S Aspelin P Hanley | 3 | 6 | 6 | S Aspelin P Hanley | w/o | ||||||||||||||||||||||
S Devvarman Y-h Lu | 3 | 4 | M Granollers F López | ||||||||||||||||||||||||
M Granollers F López | 6 | 6 | S Aspelin P Hanley | 4 | 79 | 3 | |||||||||||||||||||||
C Fleming P Marx | 6 | 6 | JS Cabal E Schwank | 6 | 67 | 6 | |||||||||||||||||||||
K Skupski I Zelenay | 4 | 4 | C Fleming P Marx | 64 | 3 | ||||||||||||||||||||||
JS Cabal E Schwank | 77 | 6 | JS Cabal E Schwank | 77 | 6 | ||||||||||||||||||||||
8 | W Moodie D Norman | 64 | 3 |
Nedre halvan
Sektion 3
Första omgången | Andra omgången | Tredje omgången | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||||||||||
7 | Ł Kubot O Marach | 4 | 65 | ||||||||||||||||||||||||
S Lipsky R Ram | 6 | 77 | S Lipsky R Ram | 77 | 6 | ||||||||||||||||||||||
S González T Rettenmaier | 6 | 1 | 64 | R Schüttler A Waske | 65 | 3 | |||||||||||||||||||||
R Schüttler A Waske | 4 | 6 | 77 | S Lipsky R Ram | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
G García López A Montañés | 2 | 1 | D Brown M Kohlmann | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||||
D Brown M Kohlmann | 6 | 6 | D Brown M Kohlmann | 3 | 6 | 77 | |||||||||||||||||||||
A Dolgopolov X Malisse | 6 | 77 | A Dolgopolov X Malisse | 6 | 3 | 65 | |||||||||||||||||||||
12 | M Knowles M Mertiňák | 2 | 63 | S Lipsky R Ram | 6 | 3 | 1 | ||||||||||||||||||||
14 | F Čermák F Polášek | 6 | 6 | 4 | M Llodra N Zimonjić | 2 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
F Ferreiro A Sá | 2 | 3 | 14 | F Čermák F Polášek | 2 | ||||||||||||||||||||||
J Tipsarević V Troicki | 77 | 6 | J Tipsarević V Troicki | 1r | |||||||||||||||||||||||
WC | M Gicquel É Roger-Vasselin | 62 | 2 | 14 | F Čermák F Polášek | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||
WC | O Patience É Prodon | 4 | 2 | 4 | M Llodra N Zimonjić | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
P Andújar D Gimeno-Traver | 6 | 6 | P Andújar D Gimeno-Traver | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||||
I Kunitsyn I Ljubičić | 5 | 4 | 4 | M Llodra N Zimonjić | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
4 | M Llodra N Zimonjić | 7 | 6 |
Sektion 4
Första omgången | Andra omgången | Tredje omgången | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||||||||||
6 | M Fyrstenberg M Matkowski | 4 | 6 | 63 | |||||||||||||||||||||||
J Benneteau N Mahut | 6 | 3 | 77 | J Benneteau N Mahut | 6 | 62 | 710 | ||||||||||||||||||||
C Berlocq R Ramírez Hidalgo | 6 | 6 | C Berlocq R Ramírez Hidalgo | 3 | 77 | 68 | |||||||||||||||||||||
WC | G Rufin A Sidorenko | 4 | 3 | J Benneteau N Mahut | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||
WC | K de Schepper A Olivetti | 6 | 5 | 77 | 9 | R Lindstedt H Tecău | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
M Berrer F Mayer | 3 | 7 | 65 | WC | K de Schepper A Olivetti | 77 | 4 | 3 | |||||||||||||||||||
J Cerretani A Shamasdin | 4 | 3 | 9 | R Lindstedt H Tecău | 65 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
9 | R Lindstedt H Tecău | 6 | 6 | 9 | R Lindstedt H Tecău | 4 | 2 | ||||||||||||||||||||
13 | M López D Marrero | 6 | 1 | 2 | M Mirnyj D Nestor | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
M Damm V Hănescu | 3 | 1r | 13 | M López D Marrero | 4 | 62 | |||||||||||||||||||||
L Arnold Ker JI Chela | 6 | 2 | 4 | C Kas A Peya | 6 | 77 | |||||||||||||||||||||
C Kas A Peya | 4 | 6 | 6 | C Kas A Peya | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||
F Volandri F Fognini | 77 | 6 | 2 | M Mirnyj D Nestor | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
J Erlich A Ram | 65 | 3 | F Volandri F Fognini | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||
WC | G Monfils J Ouanna | 66 | 3 | 2 | M Mirnyj D Nestor | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
2 | M Mirnyj D Nestor | 78 | 6 |
Se även
Källor
Referenser
Externa länkar
- Huvudlottning